Opanowanie szubaków – zrozumienie i eliminacja tych małych inwazyjnych szkodników

Szubaki, mimo że małe i wyglądające na niepozornie groźne, obecnie stały się częstymi nieproszonymi gośćmi domach. Te drobne brązowe chrząszcze mimo, iż wydają się być nieszkodliwe, potrafią wyrządzić bardzo duże szkody. Dokładne poznanie szubaka, zrozumienie jak się zachowuje oraz poznanie metod pozbycia się tego intruza jest w tym przypadku kluczowe.

Identyfikacja szubaków – dwa główne typy

W Polsce można spotkać się głównie z dwoma rodzajami szubaków: smirnowem i dwukropkiem. Oba gatunki należą do rodziny skórnikowatych i różnią się wyglądem.

  • Szubak smirnowa cechuje się jasnobrązowym odcieniem z ciemniejszą głową, która może być ciemnobrązowa lub czarna. Jego pokrywy są jaśniejsze, a ciało pokrywa żółty puch. Długość ciała wynosi od 2,5 do 4 mm, przy czym samice są zazwyczaj większe
  • Szubak dwukropek jest nieco większy, osiągając długość około 5,5 mm. Charakteryzuje się ciemnobrązowym, prawie czarnym kolorem z dwoma białymi kropkami na pancerzu

Habitat szubaków – skąd się wzięły w naszych domach?

Oba typy szubaków są stosunkowo nowymi szkodnikami w Polsce, zanotowanymi od około 20 lat. Pochodzą z Afryki, gdzie żyją w ptasich gniazdach. Zatem, jak znalazły się w naszym kraju? Znalazły w Polsce sprzyjające warunki, szczególnie ze względu na ocieplający się klimat.

Dieta i rozmnażanie – co przyciąga szubaki?

Dorosłe szubaki żywią się pyłem kwiatowym, ale to ich larwy są najbardziej żarłoczne i szkodliwe. Żywią się one różnymi produktami sypkimi, skórą, futrami, piórami, jedwabiem, czy lenem. Ta szeroka gama pokarmowa sprawia, że szubaki mogą zaatakować niemal każdy dom, a także muzea i inne instytucje.

Jak skutecznie pozbyć się szubaka?

Tradycyjne domowe metody często okazują się nieskuteczne. Zaleca się utrzymanie czystości, regularne sprzątanie i stosowanie olejków eterycznych. Jednak w przypadku poważniejszych infestacji rekomenduje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy – DE-RAT PIEŃKOWSKI. Nasi doświadczeni eksperci stosują specjalne metody takie jak: zamgławianie ULV, które są skuteczne i bezpieczne, zapewniając eliminację szubaków w różnych środowiskach.

Zwalczanie szubaków – profesjonalna pomoc

Nasza firma DDD oferuje szeroki zakres usług dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji. Z naszą pomocą, możliwa jest szybka i skuteczna eliminacja szubaków, nawet w przypadku dużych populacji. Zalecamy skorzystanie z doświadczenia i wiedzy naszych specjalistów, aby skutecznie pozbyć się tych szkodników. Zapraszamy serdecznie do DE-RAT PIEŃKOWSKI!

Udostępnij: