Dezynsekcja – skuteczne metody na pluskwy

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że najbardziej skuteczne jest gazowanie pluskiew w domu. Postaramy się opisać pokrótce każdą z metod dezynsekcji przeciwko pluskwom, które Klienci określają jako „małe brązowe robaczki, które gryzą w domu i kryją się w łóżkach.”

Oprysk chemiczny

Polega na rozpyleniu insektycydów o działaniu rezydualnym, czyli o przedłużonym działaniu, w miejscach występowania pluskwy. Przede wszystkim staramy się, aby uchronić Klienta przed pochopnym działaniem, jakim jest wyrzucanie łózek na których śpią domownicy, a gdzie najczęściej przebywają te owady. Zastosowanie odpowiednich środków chemicznych w należytym stężeniu pozwala utworzyć barierę która skutecznie unieszkodliwia dorosłe osobniki. Zastosowanie specjalistycznego sprzętu pozwala dotrzeć do najtrudniejszych miejsc, a działanie preparatu jest długotrwałe i bezpieczne.

Zamgławianie ULV

Zamgławianie ULV, czyli oprysk drobnokroplisty. Specjalne urządzenie tworzy aerozol, tak aby podać preparat w jak najdrobniejszej kropli, o objętości kilkudziesięciu mikronów, która wnika głębiej oraz pokrywa większe powierzchnie. Podczas procesu należy jednak zachować zasady bezpieczeństwa a skutek jest taki, ze aerozol może dłużej utrzymywać się w pomieszczeniu, przez co potrzeba dłuższego okresu karencji. Wiąże się to również z wyższymi kosztami przeprowadzonego zabiegu odpluskwiania.

Gorąca para

Tzw. „parowanie”, czyli użycie wysokiej temperatury z generatora pary w celu wyniszczenia zarówno osobników dorosłych, jak i jaj pluskwy. Proces jest bardzo pracochłonny, a mimo wszystko bez użycia oprysku chemicznego nie gwarantuje pełnej skuteczności, ponieważ para o wysokiej temperaturze zabija tylko to co jesteśmy w stanie uchwycić strumieniem pary. Dlatego pluskwy traktowane amatorskimi parownicami przez Klientów, często zdążą uciec, schować się w nietypowych miejscach i rozproszyć, przez co zabieg jest trudniejszy.

Wymrażanie pluskiew

Wymrażanie pluskiew, czyli działanie temperaturą znacznie poniżej zera, w celu usunięcia dorosłych osobników jak również ich jaj. Proces ten wiąże się z używaniem specjalistycznego sprzętu oraz butli CO2, co powoduje że sam proces oraz wejście na obiekt, nie zapewnia należytej dyskrecji, o którą proszą zazwyczaj nasi Klienci. Dodatkowo, jest to również działanie bardzo pracochłonne i bardzo kosztowne, a nie gwarantuje, że pozbędziemy się natychmiast gryzących insektów w 100%. Dlatego każde zgłoszenie traktujemy indywidualnie i kompleksowo oceniamy jakie metody dobrać do każdego zlecenia.

Gazowanie pluskiew

Jest to największe nieporozumienie w zwalczaniu szkodników, ponieważ gazowanie, inaczej fumigację, stosuje się w celu pozbycia się szkodników drewna lub szkodników takich jak wołek zbożowy lub trojszyk ulec, które są szkodnikami zbóż i atakują ziarna w silosach, na pryzmach lub w magazynach paszowych. Gazowaniem pluskiew, mylnie określa się również proces zamgławiania ULV, ponieważ wytwarzana „zimna mgła” przypomina gaz, jednak jest tylko formą oprysku chemicznego, gdzie sam strumień mgły przypomina unoszący się w powietrzu aerozol. Gazowanie pluskiew preparatami do fumigacji jest zabronione i wysoce niebezpieczne dla otoczenia i wszystkich mieszkańców domu lub bloku mieszkalnego! Nie wykonujemy takich zabiegów i przestrzegamy przez nimi.

Ozonowanie

Ozonowanie szeroko reklamowane w ostatnich latach jako skuteczny sposób na wszystko, od odstraszania gryzoni po zwalczanie pluskiew – jest to niestety mitem. Dawki które mogłyby zwalczać insekty i działać biobojczo są kilkudziesięciokrotnie wyższe od tych stosowanych do dezynfekcji powietrza i ich wytworzenie jest praktycznie niemożliwe do uzyskania dla objętości pokoju czy mieszkania. Ozon również szybko się rozkłada tracąc swoje działanie, dlatego jego zastosowanie biobójcze przeciwko pluskwom jest całkowicie nieprzydatne. Ozonowaniem przede wszystkim, skutecznie pozbywamy się alergenów, zarodników grzybów i pleśni, pozbywamy się zapachów oraz wirusów czy drobnoustrojów. Ozonowanie jest stosowanie głównie do dezynfekcji powietrza. Tym samym obalamy mit jakoby ozonowanie było skuteczną metodą przeciwko insektom poza pasożytami psów czy kotów, wtedy jest to zabieg pomocniczy przy ich terapii. Jeżeli ktoś oferuje „ozonowanie pluskiew” to w naszym mniemaniu nie jest to profesjonalista z branży DDD, czyli zwalczania szkodników.

Przedstawiając powyższe metody zwalczania pluskiew chcemy pokazać jak ważny jest odpowiedni dobór metody dezynsekcji do każdego zlecenia oraz wybór wykwalifikowanej firmy posiadającej dziesiątki certyfikatów oraz świadectw przebytych szkoleń czy uprawnień. Taką firmą godną polecenia jest firma DE-RAT Pieńkowski świadcząca usługi dezynsekcji, deratyzacji i dezynfekcji od wielu lat dla setek Klientów rocznie m.in w Łomży, Ostrołęce, Wysokim Mazowieckiem, Zambrowie, Kolnie, Ostrowi Mazowieckiej, a zależnie od zlecenia doradzamy lub dojeżdżamy w każde inne miejsce.

Udostępnij: