Kontrola szkodników w pomieszczeniach dla zwierząt hodowlanych

Miejsca hodowli zwierząt, takie jak kurniki, obory czy chlewnie, są często oblegane przez owady. Jest to spowodowane obecnością nawozu naturalnego, który działa na nie jak magnes. Warunki panujące w tego typu obiektach – wilgoć, ciepło oraz obfitość pożywienia – sprzyjają rozwojowi owadów. Co więcej? Ich obecność jest problematyczna nie tylko dla właścicieli gospodarstw, ale przede wszystkim dla samych zwierząt, które mogą przez nie cierpieć na różnego rodzaju choroby, w tym grzybicze, bakteryjne i wirusowe.

Należy pamiętać, że zestresowane zwierzęta nie są w stanie odpowiednio odpocząć ani przyjmować pokarmu, co wpływa na spadek ich produktywności oraz na jakość wytwarzanych przez nie produktów, takich jak mięso, mleko czy jaja. Profesjonalna dezynsekcja w DE-RAT PIEŃKOWSKI obejmuje zwalczanie owadów, ich larw oraz form dorosłych i często koncentruje się na najbardziej powszechnych szkodnikach: muchach, pluskwach, prusakach i mrówkach.

Metody mechaniczne w zwalczaniu insektów

Wśród fizycznych strategii kontroli populacji owadów, jedną z popularnych są urządzenia wykorzystujące światło UV do przyciągania szkodników. Takie urządzenia zabijają insekty natychmiastowym wyładowaniem elektrycznym, gdy tylko dotkną one elektryzowanej siatki. Aby zapewnić optymalną wydajność, ważne jest, aby intensywność światła była dopasowana do rozmiarów danego pomieszczenia. Optymalna pozycja montażu tych urządzeń to miejsca na wysokości od dwóch do trzech metrów nad ziemią, najlepiej w pobliżu wejść, aby skutecznie przechwytywać insekty wchodzące do środka.

Inny skuteczny środek fizyczny to paski z adhezyjnym pokryciem, które zatrzymują latające szkodniki na swojej kleistej powierzchni. Te paski powinno się rozmieszczać wzdłuż tras przemieszczania się owadów i mogą one pozostawać działające przez okres do jednego roku. Ponadto, pułapki zewnętrzne przyciągają owady za pomocą naturalnych składników przynęty, a ich strategiczne rozmieszczenie w nasłonecznionych miejscach umożliwia pochwycenie aż do 22 tysięcy owadów.

Chemiczne metody eliminacji owadów

Techniki eliminacji owadów przy użyciu środków chemicznych opierają się na zastosowaniu różnorodnych preparatów insektycydowych: od proszków po roztwory rozcieńczane w wodzie, aż po spraye i fumigatory. Należy stosować je zgodnie z wytycznymi wytwórcy, nakładając na elementy takie jak ściany czy podłogi. Składniki aktywne np. cypermetryna lub imidaklopryd, działają szybko i skutecznie eliminują insekty. Aby zapobiec wykształceniu się odporności u insektów, zaleca się cykliczną zmianę stosowanych preparatów. Formuły zawierające kilka składników aktywnych często okazują się być bardziej efektywne w zwalczaniu szkodników.

Dezynsekcja metodą zamgławiania

Jedną z bardziej efektywnych metod jest fumigacja za pomocą środków generujących dym, które po reakcji z wodą uwalniają dym zabijający owady. Istotne jest, aby podczas tego procesu zwierzęta i ludzie zostali ewakuowani z obszaru poddanego zabiegowi.

Aby uzyskać najefektywniejsze wyniki w eliminacji szkodników w pomieszczeniach hodowlanych, rekomenduje się łączenie technik chemicznych z fizycznymi. Takie zintegrowane podejście potęguje efektywność działań i zapewnia kompleksowe rozwiązanie problemu z insektami. Nie zapominaj, że istnieje możliwość skorzystania z fachowego wsparcia, które oferują eksperci z firmy DE-RAT PIEŃKOWSKI – zapraszamy do korzystania z naszych usług!

Udostępnij: