Kołatek domowy – najbardziej powszechny szkodnik drewna

Kołatek domowy, znany również jako kornik drzewny lub potocznie jako chrząszcz drzwiowy, jest najbardziej rozpowszechnionym szkodnikiem drewna na świecie. To mały, ale bardzo niebezpieczny owad, który może spowodować poważne szkody w domach i budynkach.

Wygląd

Kołatek domowy jest małym chrząszczem o długości około 3-4 mm. Jego ciało jest wydłużone i pokryte twardym, brązowym pancerzem. Na grzbiecie ma charakterystyczne żółte plamy, które łatwo go odróżniają od innych szkodników. Dorosłe osobniki kołatka są aktywne głównie wiosną i jesienią, ale mogą występować przez cały rok.

Żywienie

Kołatek domowy żywi się drewnem, a dokładniej miałem drzewnym. Jego larwy gnieżdżą się w drewnie i żerują na nim, powodując stopniowe niszczenie konstrukcji budynku. Owady te preferują miękkie drewno, takie jak sosna czy świerk, ale mogą również atakować twarde gatunki, takie jak dąb czy buk.

Rozmnażanie

Samica kołatka składa jaja w szczelinach drewna lub pod łuskami kory. Po wykluciu się z jaj larwy żerują na drewnie przez około 2-3 lata, po czym przepoczwarzają się w stadium poczwarki. Młode chrząszcze przeobrażają się w dorosłe osobniki i rozpoczynają swój cykl życia.

Kołatek domowy – szkody

Szczególnie niebezpieczne są szkody spowodowane przez kołatka w konstrukcjach drewnianych, takich jak stropy czy belki. Owady te mogą powodować obniżenie nośności elementów, co może doprowadzić do zawalenia się budynku. Ponadto, uszkodzone drewno staje się podatne na działanie innych szkodników i grzybów, co pogłębia problem.

Jak wykryć atak kołatka?

Charakterystyczne stukanie czy tykanie w drewnie to jedno z głównych ostrzeżeń. Ciekawostką jest, że odgłos ten nie pochodzi od drążących larw, ale od dorosłych osobników w czasie godów. Ale uwaga! Kołatek nie jest jedynym owadem wydającym takie dźwięki. Inne symptomy to widoczne otwory w drewnie oraz charakterystyczne stosy, które są produktem przetwarzania drewna przez larwy.

Inny szkodnik, ten sam symptom

Chociaż kołatek jest powszechnym szkodnikiem, istnieją też inne, jak spuszczel pospolity. Aby dokładnie zidentyfikować problem, warto skonsultować się z firmą DDD – DE RAT PIEŃKOWSKI. Ona pomoże zidentyfikować i zwalczyć szkodnika.

Dlaczego bać się kołatka?

Atakuje różne rodzaje drewna, zarówno iglaste jak i liściaste. Największym zagrożeniem są jego żarłoczne larwy, które mogą być aktywne nawet przez 3 lata, powodując olbrzymie szkody w tym czasie.

Zapobieganie

Aby zapobiec atakom kołatka domowego, należy regularnie kontrolować drewniane elementy budynku i usuwać ewentualne przetrzepki lub gnijące drewno. Ważne jest również utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, ponieważ suche drewno jest bardziej podatne na ataki owadów.

Zwalczanie

W przypadku zaobserwowania objawów obecności kołatka domowego należy skontaktować się ze specjalistą, który podejmie odpowiednie działania w celu zwalczenia szkodnika. Istnieją różne metody zwalczania kołatka, takie jak stosowanie środków chemicznych lub wykonanie zabiegów termicznych. Ważne jest, aby działać szybko i skutecznie, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się szkodnika.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami w DE RAT PIEŃKOWSKI. Gwarantujemy fachową pomoc i skuteczne działanie. Zapraszamy!

Udostępnij: