Na czym polega odszczurzanie?

Wzbudzają obrzydzenie, strach, a przede wszystkim są poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Mowa o gryzoniach, które chętnie osiedlają się w otoczeniu człowieka. Jak się ich pozbyć? Najlepszym sposobem jest profesjonalnie wykonane odszczurzanie, realizowane przez firmy z branży DDD. Zabieg polega na zastosowaniu metod dobranych do gatunku gryzonia oraz miejsca, w którym został zidentyfikowany.

Inaczej więc postąpi firma odszczurzająca w przypadku budynków gospodarczych, a inne metody będą wykorzystane w obiektach o podwyższonym reżimie sanitarnym, takich jak: magazyny żywności czy lokale gastronomiczne. Profesjonalna deratyzacja obejmuje między innymi metody chemiczne, fizyczne oraz biologiczne, które odpowiednio połączone, zapewniają skuteczne pozbycie się myszy oraz szczurów.

Odszczurzanie na czym polega?

Wcześniej jedynie wspomnieliśmy, jak wygląda odszczurzanie. Na czym polega dokładnie ten zabieg? Firma deratyzacyjna, z którą klient podejmuje współpracę, w pierwszej kolejności określa gatunek gryzonia, jaki pojawił się w konkretnej lokalizacji. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie skutecznych środków zwalczania szczurów lub myszy. Warto bowiem pamiętać, że często jedynie zintegrowane metody pozwalają na osiągnięcie oczekiwanego efektu.

Jednym ze sposobów zwalczania gryzoni są karmniki deratyzacyjne oraz chwytacze. Ustawiane są w miejscach bytowania szczurów lub myszy. Firma zajmująca się odszczurzaniem na bieżąco monitoruje pułapki, usuwając padłe gryzonie oraz uzupełniając środki wabiące. W niektórych przypadkach stosuje się także sposoby chemiczne, polegające na rozłożeniu trutek. Metoda ta stosowana jest najczęściej w budynkach prywatnych, w których nie ma zwierząt domowych.

Ile kosztuje odszczurzanie?

Trudno precyzyjnie wskazać, ile kosztuje odszczurzanie, ponieważ każdy zabieg jest inny. Cenę deratyzacji można poznać już na początku współpracy z firmą DDD, po ustaleniu przez specjalistów metod zwalczania gryzoni, jakie trzeba zastosować. Na cenę ma także wpływ rodzaj obiektu oraz jego powierzchnia. Deratyzacja może być wykonana jednorazowo oraz cyklicznie. W tym przypadku koszty ustalane są indywidualnie z klientem.

Warto pamiętać, że przepisy prawa nakładają na każdego właściciela i zarządcę nieruchomości rygor przeprowadzania okresowego odszczurzania. Terminy akcji deratyzacyjnych wskazują władze lokalne i są też uprawnione do kontroli przestrzegania tego obowiązku. Konieczność wykonania deratyzacji dotyczy zarówno właścicieli domów prywatnych, zarządców budynków wielorodzinnych, jak i właścicieli obiektów handlowo-usługowych oraz użyteczności publicznej.

Celem odszczurzania jest likwidacja zagrożenia sanitarnego, jakie stwarzają gryzonie. Warto zadbać o okresową deratyzację, ponieważ – co warto podkreślić – szczury mogą roznosić bardzo wiele groźnych chorób. Niezbędne są więc działania prewencyjne, hamujące rozwój gryzoni w otoczeniu człowieka. Najprostszym sposobem na właściwą ochronę jest profesjonalnie przeprowadzone odszczurzanie.

Udostępnij: