Kuna leśna vs kuna domowa – czym się różnią?

Kuny często są postrzegane jako sympatyczne zwierzęta, mimo że w niektórych okolicznościach mogą być uznawane za szkodniki. Wśród licznych rodzajów kun występujących w Polsce, to właśnie kuny leśne i domowe są najczęściej spotykane. Co sprawia, że te dwa gatunki są tak rozpowszechnione i jak można je rozróżnić? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym poradniku od DE-RAT PIEŃKOWSKI!

Charakterystyka i różnorodność kun

Należące do rodziny łasicowatych, kuny są częścią jednej z bardziej różnorodnych grup w kategorii ssaków drapieżnych. Ich ciało jest długie i elastyczne, z krótkimi kończynami i spiczastą mordką, co jest adaptacją do łowiectwa w zróżnicowanych środowiskach, włączając także wąskie przestrzenie. Ich futro, gęste i miękkie, występuje w wielu barwach, od złocistych po czarne, z charakterystycznymi wzorami lub plamami.

Co istotne? Łasicowate to nie tylko kuny, ale również łasice, norki, borsuki, gronostaje, tchórze, czy wydry, różniące się rozmiarami, dietą, i preferowanymi siedliskami.

Różnice w wyglądzie kun leśnych i domowych

Kuny leśne wyróżniają się ciemnobrązowym futrem z żółtawym „krawatem” na gardle, który jest zazwyczaj bardziej wyraźny niż u ich domowych krewniaków. Ich sierść jest gęsta i błyszcząca, ogon puszysty. Kuny domowe natomiast prezentują jaśniejsze, często szarawe futro, z mniejszym i mniej wyrazistym „krawatem”.

Preferencje siedliskowe tych gatunków

Kuny leśne i domowe różnią się znacznie pod względem preferencji siedliskowych. Kuny leśne są typowo związane z lasami i gęstymi zaroślami, szczególnie z bogatą warstwą drzew iglastych i mieszanych. Z drugiej strony, kuny domowe wykazują większą adaptacyjność, często zamieszkując obszary ludzkie w poszukiwaniu pokarmu i schronienia.

Tryb życia i wpływ na ludzkie otoczenie

Kuny leśne prowadzą głównie nocny tryb życia, ukrywając się w lasach, podczas gdy kuny domowe potrafią adaptować się do środowisk ludzkich. Co więcej? Domowe kuny mogą powodować szkody, niszcząc izolacje, przewody elektryczne i wentylacyjne, co może prowadzić do pożarów i problemów z wentylacją.

Dieta i zwalczanie szkodników

Podczas gdy kuny leśne polują na małe ssaki, ptaki, i żywią się owocami leśnymi, kuny domowe mogą dostosować swoją dietę do warunków miejskich. W przypadku, gdy kuny stają się szkodnikami, ważne jest, aby działania kontrolne były prowadzone zgodnie z prawem, w sposób humanitarny.

Gdzie szukać pomocy?

Profesjonaliści w dziedzinie zwalczania kun i ochrony dzikich zwierząt, jak DE-RAT PIEŃKOWSKI posiadają odpowiednią wiedzę i narzędzia, aby bezpiecznie i skutecznie radzić sobie z problemem kun, zarówno leśnych, jak i domowych. Warto pamiętać, że użycie odpowiednich metod odławiania i odstraszania zapewnia zgodność z przepisami i efektywne rozwiązanie problemu.

Udostępnij: