Zimowi goście w naszych domach – tajemnica obecności owadów

Można by przypuszczać, że zima to czas, gdy owady znikają z naszych domów. To jednak błędne przekonanie, jak potwierdzają doświadczenia wielu osób. W tym artykule wyjaśniamy, jakie owady mogą zasiedlać nasze mieszkania w zimie i skąd się tam biorą.

Zaskoczenie budzi fakt, że mimo rzadszego wietrzenia i zamkniętych okien w zimie, w naszych domach pojawiają się owady, często nieznane nam wcześniej. W przypadku ich znacznej ilości, nasi Klienci często zgłaszają się po profesjonalną dezynsekcję, obawiając się o szkodniki. Chcemy jednak uspokoić, że większość owadów pojawiających się zimą w naszych domach to gatunki nieszkodliwe.

Z wyjątkiem szkodników synantropijnych, jak prusaki, karaluchy, mrówki czy pluskwy, większość zimowych gości w domach to owady niegroźne. W dalszej części artykułu skupimy się na mniej oczywistych przykładach.

Opuchlaki domowe

Opuchlaki, częste goście zimowe w naszych domach, mimo swojej niewielkiej wielkości do 10 mm, mogą stanowić zagrożenie dla roślin doniczkowych. Charakterystyczny dla nich jest „ryjek” i długie, buławkowate czułki. Co istotne? Larwy opuchlaków, białe z brązową głową, mogą poważnie zaszkodzić systemowi korzeniowemu roślin. Zimowa obecność tych owadów w domu może wynikać m.in z zakupu nowej ziemi do kwiatów lub świątecznej choinki.

Ścigi dębowe i purpurowe

Ścigi dębowe i purpurowe, chociaż nie są szkodnikami domowymi, mogą pojawić się w mieszkaniach zimą. Charakterystyczne dla nich są długie czułki i różnorodność kolorów. Ściga purpurowa, często spotykana w domach zimą, może być przyniesiona wraz z drewnem kominkowym. Jej obecność w domu to sygnał, że larwy przebudziły się pod wpływem ciepła.

Biedronka azjatycka

Biedronka azjatycka, choć podobna do rodzimej biedronki siedmiokropki, jest gatunkiem inwazyjnym, szkodliwym dla lokalnej fauny i flory. Zimą szuka schronienia w domach, co może prowadzić do jej inwazji. Różni się od rodzimej biedronki liczbą i kolorem kropek oraz barwą ciała.

Profesjonalna dezynsekcja w DE-RAT PIEŃKOWSKI

W DDD PIEŃKOWSKI oferujemy profesjonalne usługi dezynsekcji, w tym skuteczne zwalczanie opuchlaków, ścig dębowych i purpurowych, oraz biedronek azjatyckich. Nasze doświadczenie, wysokiej jakości preparaty i nowoczesny sprzęt gwarantują skuteczność naszych działań. Zapraszamy do kontaktu i korzystania z naszych usług dezynsekcji.

Udostępnij: