Karaluchy w mieszkaniu – jak się ich pozbyć?

Trudno znaleźć inne owady, które kojarzyłyby się z tak negatywnymi uczuciami jak karaluchy. Dlaczego? Wynika to z faktu, iż kojarzą się one przede wszystkim z brudem, chorobami oraz wszystkim co najgorsze. Niestety, ale w wielu domach i mieszkaniach mimo zachowania dużej czystości pojawiają się karaluchy. Choć ich usunięcie jest bardzo trudne, jednak istnieją sprawdzone sposoby, aby pozbyć się ich skutecznie.
Co istotne? Należy pamiętać, że najczęściej pojawiają się one w miejscach wilgotnych oraz tam, gdzie przechowywana jest żywność. W związku z powyższym, nie tylko same mieszkania i domy, ale również magazyny bądź biura stanowią świetne miejsce dla życia karaluchów. Zatem, jakie są metody na ich pozbycie się? Informujemy poniżej!

Jak wyglądają karaluchy?

Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ karaluchy potrafią być różne. Fundamentalne różnice między nimi to: ich wygląd, kolor oraz wielkość. Jednak najpopularniejszym rodzajem karalucha jest karaluch prusak (Blattella germanica). Wszystkie karaluchy, które występują w domach i mieszkaniach posiadają skrzydła. Jednak pomimo posiadanych skrzydeł nie potrafią latać i przemieszczają się po powierzchni. Najlepiej czują się w klimacie umiarkowanym – w naszym kraju najczęściej występują w kuchniach, piwnicach, magazynach lub miejscach składowania śmieci. Najczęściej można je spotkać na podłodze po zapadnięciu zmroku.

Zadbaj o czystość i szczelność

Jeżeli chcesz ustrzec się przed obecnością karaluchów w domu, powinieneś pomyśleć o sprawdzonych środkach prewencyjnych. Zwracając uwagę na fakt, iż pojawiają się one w miejscach, gdzie panuje duża wilgoć i dostęp do żywności, mieszkanie powinno być dobrze wywietrzone. Ponadto, należy zwrócić uwagę na podłogę, aby nie znajdowała się na niej rozlana woda lub inna ciecz. Istotne jest również sprzątanie i ścieranie wszelkiego rodzaju okruszków, resztek jedzenia, zarówno z podłogi, jak i blatów i stołów. Ważne znaczenie ma także szczelność rur oraz stan kratek znajdujących się w wywietrznikach.
Z kolei, jeżeli chodzi o żywność warto rozważyć umieszczanie resztek jedzenia, sosów, zup oraz innych potraw w szczelnie zamkniętych, szklanych lub plastikowych pojemnikach. Ni e tylko stanowią one ochronę przed wyschnięciem żywności oraz przedłużają jej przydatność do spożycia, ale również chronią przed owadami.

Pozbądź się karaluchów naturalną metodą

Zastanawiasz się, jak pozbyć się karaluchów z domu? Jeśli tak, to powinieneś rozpocząć od domowych sprawdzonych sposobów. Klasycznym i tradycyjnym sposobem jest umieszczanie kawałka jedzenia np. czegoś słodkiego miejscu, w którym pojawiają się lekko karaluchy. Za pojemnikiem możesz ustawić pudełko i wyłożyć lepkim materiałem bądź klejem, dzięki czemu karaluch zwabiony do jedzenia zostanie uwięziony w pudełku. Inny sposób, również stosowany przez ludzi od wielu lat to użycie piwa, które karaluchy wręcz uwielbiają. Wystarczy, że pozostawisz w szklance na podłodze piwo i poczekasz aż zwabione wejdą do środka i utopią się w tym trunku. W podobny, analogiczny sposób możesz postąpić także z kawą.

Jakie metody chemiczne?

Jeżeli metody domowe nie przynoszą skutku, warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania chemiczne. Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty w różnej formie podania. Jednym, który cieszy się największym zainteresowaniem jest preparat w formie żelu. Karaluchy po zjedzeniu preparatu zdychają, a w niektórych przypadkach wystarczy sam ich kontakt z żelem. Co istotne? Jest on w pełni bezpieczny dla domowników, Dzięki czemu nie jest konieczne opuszczanie pomieszczeń przez mieszkańców.

Ponadto, dostępne są również inne, nowoczesne i profesjonalne substancje chemiczne m.in. w formie zawiesiny mikrokapsułek. W ich przypadku należy wykonać precyzyjny oprysk, który przeprowadzany jest przez naszego technika. Warto zaznaczyć, iż taki zabieg jest również bezpieczny, ponieważ preparat owadobójczy jest aplikowany w trudno dostępnych miejscach, gdzie przemieszczają się prusaki. Dodatkowo efekt jest wręcz natychmiastowy, a formuła mikrokapsułek zapewnia długotrwałe uwalnianie substancji, dzięki czemu zabieg jest skuteczny długo po jego przeprowadzeniu, gwarantując tym samym pełną skuteczność.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się karaluchów z domu, powinieneś pomyśleć również o bezpieczeństwie mieszkańców bądź pracowników zakładu pracy. Wszelkie stosowane preparaty powinny być aplikowane w trudno dostępne dla człowieka miejsca takie jak np. otwory wentylacyjne czy rury kanalizacyjne. Dlaczego? To właśnie tam znajduje się największe skupisko karaluchów. Jednak bezpieczeństwo to nie tylko sama metoda pozbycia się tych owadów z domu. Karaluchy oprócz swojego nieestetycznego wyglądu przenoszą różnego rodzaju choroby i wirusy. Kontakt z karaluchem może spowodować zarażenie się m.in. gruźlicą, czerwonką, dżumą, cholerą a także wirusowym zakażeniem przewodu pokarmowego.
Jeśli zauważyłeś w swoim domu bądź mieszkaniu karaluchy, koniecznie sprawdź naszą ofertę i skorzystaj z profesjonalnych usług specjalistów DE-RAT Pieńkowski. Mimo, iż karaluchy to nieproszeni goście w domach, jednak dzięki stosowanym przez nas profesjonalnym środkom oraz konsekwencji w działaniu można się ich skutecznie pozbyć. Zapraszamy do kontaktu!

Udostępnij: